Jedna od najljepsih stvari koju mozete uciniti za svoju djecu je izgradnja “kulta porodice” i ostvarivanje tijesne veze medju njenim clanovima. Brdski biciklizam je upravo idealna forma da se porodica, kroz jednodnevni boravak u prirodi, druzi, vezuje, odusevljava prirodnim ljepotama, dijeli “dobro i zlo” i na kraju zajedno raduje nakon ugodno provedenog dana. Naravno, rijec je o djeci starijoj od 8 godina i opremljenoj biciklima sa brzinama, off-road gumama i sl. a ne o onoj malog uzrasta, sa biciklima na tri i vise tockova, bez prenosnog mehanizma itd.
Jedno od najcescih pitanja koje se postavljaju pred “glavu porodice” je: gdje voziti, odnosno kako odabrati najbolju destinaciju?
Ukoliko ste vec imali priliku voziti sa clanovima nekog kluba, osvajati planinske vrhove i prelaziti ture od 50-tak kilometara takva iskusta je najbolje da zaboravite ako je u pitanju izlet s porodicom. Ono sto niposto ne smijete napraviti je postaviti pred obitelj neostvariv zadatak. Evo nekoliko savjeta kako da voznju ucinite ugodnom za sve.
Pratite vremensku prognozu
Da bi vam izlet prosao bez vecih problema vodite racuna da ga izvedete po lijepom vremenu. Sunce i bijeli oblaci ce i na fotografijama lijepo izgledati, a vjetrovito, olujno vrijeme, kisa koja pada cijeli dan samo ce ostati u ruznoj uspomeni, a vasa supruga ili djeca omrznuti i pomisao na biciklizam. Pratite, stoga, vremensku prognozu na internetu nekoliko dana unaprijed i izlet planirajte ovisno o najavi vremena. Jedna od stranica koja se pokazala prilicno tacnom i sa mnogo korisnih informacija (temperatura, brzina i smjer vjetra, kolicina padavina…) je: http://vreme.yubc.net/
Pripremite opremu na vrijeme
Prije voznje svakako pregledajte stanje vasih bicikla. Frustrirajuce je kad dodjete na planinu konstatovati da su npr. kod vase kcerke istrosene pakne, ili da je guma “legla” i trazi krpljenje ili zamjenu. Umjesto da odmah krenete na voznju nervirat cete se oko rjesavanja problema, u goroj varijanti necete ih moci rijesiti. Ako je rijec o pocetku sezone provjerite djeciju odjecu i obucu (da li su ih prerasli, jesu li im jakne ili majice prekratke itd).
Odabir destinacije
Najvaznija stvar za lijep porodicni dan je odabir destinacije koju cete posjetiti. Niposto nemojte odmah odabrati dugacku turu sa velikim usponom jer to moze proizvesti kontra efekat i odbojnost najmladjih. U pocetku birajte lagane ture sa sto manje uzbrdice, sa mekanom podlogom (mozda cak i asfaltnom) a onda tempo postepeno povecavajte, ovisno o interesu koji pokazu svi clanovi grupe. Ukoliko nije rijec o pretjerano velikoj uzbrdici vasa grupa ce vrlo lako preci put od 15-tak do 20 kilometara. Neka vas ove brojke ne zbune i “prepadnu”, biciklom to i nije tako nedostizno. Ilustracije radi, djevojcica od 9 godina bez problema vozi 20-tak kilometara po makadamu i relativno blagoj uzbrdici. Ipak, vodite racuna o fizickoj spremnosti najslabijeg clana grupe te o tome da svi budu zadovoljni voznjom, da svima to bude uzitak a nikako “patnja”. Niposto djecu ili suprugu ne tjerajte na napor veci od onoga na koji su sami spremni jer ce to biti zadnja kolektivna voznja.
Oprema
Ukoliko planirate voziti s porodicom svakako nabavite krovne ili slicne nosace za vas automobil. To ce omoguciti da se odmaknete od grada i zbilja uzivate u prirodi. Obitelj opremite adekvatnom odjecom i obucom, djeca vole detalje kao sto su sarene kacige ili rukavice bez prsta koje su svakako korisne, biciklisticke majice i sl.
Na prvim voznjama rasteretite djecu i suprugu nepotrebne opreme pod cijenu da vi u ruksaku nosite sve potrepstine (rezervna guma, alat, hrana, visak odjece…). No, obavezno ih opremite nosacima za boce i vodom na vlastitom biciklu. Nesto kasnije nabavite im male ruksake u koje ce stavljati svoju opremu.
Ukoliko zivite u Sarajevu predlazemo sljedece:
– Bentbasa – Kozija cuprija – stara uskotracna pruga
Ovo bi trebala da bude vasa prva zajednicka destinacija i svojevrstan test spremnosti na bavljenje brdskim biciklizmom. Nemojte da most bude krajnji cilj vec ga predjite i predlozite im voznju starom Cirinom prugom. Iza mosta slijedi uzbrdica (prvih stotinjak metara neka djeca idu pjesice), potom ravni dio do kraja asfaltne ceste, a onda ostar uspon dugacak 70-tak metara u vidu betonske podloge i rukohvatom s lijeve strane. Ovo postavite kao zadnji izazov nakon cega slijedi nagrada u vidu spektakularnog pogleda na kanjon Miljacke. Tek kad se popnete iza ovog uspona slijedi prava voznja. Na pocetku to je asfaltna cesta ali ubrzo pocinje divan makadamski put sto vodi starom trasom uskotracne pruge koja je dignuta 70-tih godina proslog vijeka. Narocito je ugodno ljeti, za vrijeme velikih vrucina, jer kanjonom struji hladni zrak. Neka ovo bude vase prvo porodicno “off road” iskustvo i test voznja po makadamu. Ukupna duzina koju cete preci je 15-tak kilometara. Ukoliko su djeca i supruga pocetnici skrenite im paznju na oprez prilikom spusta neposredno prije mosta Kozija cuprija. Po povratku u grad gotovo da necete vjerovati da ste bili u prirodi koja ni po cemu ne podsjeca na gradsku vrevu.
Pogledajte interaktivnu mapu ove ture i uputama za svaku od raskrsnica.
– Igman, Veliko polje
Puni uzitak izleta s porodicom cete dozivjeti tek ako se odmaknete od grada. Pri tome nemojte pretjerati vec to cinite postepeno i s oprezom. Za pocetak se prebacite autom do Velikog polja na Igmanu. U autu mozete ostaviti sendvice ili cak ponijeti rostilj, stolice i sl. pa napraviti nekoliko krugova po asfaltiranoj biatlon stazi na Velikom polju. No, za potpuniji osjecaj prirode i sume predlazemo da se vratite nazad do raskrsnice za Bjelasnicu i krenete makadamskim putem koji se odvaja desno, tzv. Josipovom stazom. Put vodi kroz prelijepu sumu a vrlo brzo cete naici na natpis “Prasuma”. Ovdje skrenite lijevo i vozite kroz prekrasnu hladovinu stoljetnih stabala do kraja (cca 3 km). Neka vas ne zbuni naziv “prasuma”, nije rijec o sumi sa lijanama i tigrovima. Naprosto, ovdje je zabranjena sjeca sume koja stoga ima svoj prvobitni oblik i stoga nosi naziv prasuma.
– Sabici-Sinanovici
Ukoliko vasa supruga ili djeca ne vole makadamsku podlogu, ili jos nisu imali iskustva s njom, ukoliko njihovi bicikli jos nisu pravi brdski bicikli, mozete napraviti ugodnu voznju od Sabica do Sinanovica. Rijec je o asfaltnoj cesti kojom ne protice tako gust saobracaj, a koja vijuga kraj Tusilske rijeke. Usponi nisu tako ostri pa nece biti potrebe za pjesacenjem i guranjem bicikla. Poseban ugodjaj je odmor kraj cesme u Pervizima.
– Igman, Veliko polje-Hrasnicki stan
Nakon sto ste napravili nekoliko testnih izleta i vidjeli da vasa obitelj ima elana za brdski biciklizam, postavite pred njih pravi zadatak: posjeta domu Hrasnicki stan. Od Velikog polja, pored ratne dzamije, do Hrasnickog stana vodi makadamska cesta dugacka oko 6 km. Ovdje cete vec vase clanove staviti na kusnju jer ce morati savladavati uzbrdice i zaputiti se cestom kroz pravu sumu. No, neka se ne obeshrabre, relacija je kratka i ako im se voznja uzbrdo ucini preteskom dionicu mogu preci i pjesice. Livade oko Hrasnickog stana su narocito lijepe u junu, kad cvjeta raznovrsno cvijece.
– Bijambare
Ako vas ne mrzi voziti auto nepun sat vremena, lijepa destinacija za porodicni izlet je podrucje Bijambara, narocito uz posjetu istoimenom kompleksu pecina. Ovdje mozete kombinovati lagane voznjice asfaltiranom prilaznom cestom ali i nastaviti dalje sumskim makadamskim putem. U planinarskom domu Bijambare mozete se pocastiti domacom kuhinjom od koje preporucujemo ustipke sa kajmakom ili domaci grah.
– Sabici – brdo Pijevac – Sinanovici
Ova tura se vec sasvim moze nazvati pravom off-road destinacijom iako nece predstavljati nedostizan napor. Najvaznije je da djecu i suprugu prethodno motivirate kako je rijec o nedirnutoj prirodi, kako ce vidjeti gornji tok rijeke Rakitnice koja je pravi dragulj te kako ce, u stvari, voziti na dvije planine: Bjelasnici i Visocici. Svakako posjetite i nekropolu stecaka u Sabicima. Prvi dio ture je klasicni makadamski off-road sa ne tako teskim uzbrdicama (cca 12 km) do sela Sinanovici. Povratak je asfaltom, kraj Tusilskog potoka sto je zgodno cak i u varijanti da se pokazu znaci umora ili pada volje kod djece. Naime, uvijek mozete skoknuti po automobil dok supruga i djeca naprave pauzu i skratiti duzinu ture. No, uvjereni smo da za ovim nece biti potrebe.
Pogledajte interaktivnu mapu ove ture sa detaljnim visinskim profilom i uputama za svaku od raskrsnica.
Krenete li sa Velikog polja putem prema Javorniku gdje se nalazi i istoimeni planinarski dom, naci cete se na kruznoj stazi koja vodi preko Ravne vale, dugackoj 22 kilometra. Samo ime Ravna vala kazuje da je rijec o relativno ravnom podrucju, no, ova tura ipak ima nesto uspona i spusta. Moze se reci da je prva polovica ture sadrzana uglavnom u blagom usponu, na jednom mjestu se otvara prekrasan vidikovac prema podnozju Igmana, potom prelazi preko lokaliteta Ravna vala da bi se u laganom nagibu spustila u Josipovom stazom, prosla kraj Prasume i ponovo dosla na Veliko polje. Zgodna stvar s ovom turom je sto, ukoliko ocijenite da vasa grupa nema volje obici cijeli krug, uvijek se mozete zaokrenuti natrag i zacas spustiti na polaznu tacku. Pri tome, opet ce ostati predivan osjecaj voznje makadamskom cestom kroz divnu cetinarsku sumu.
Pogledajte interaktivnu mapu ove ture sa detaljnim visinskim profilom i uputama za svaku od raskrsnica.