Prije tačno jedanaest godina smo radili turu dijelom trase stare Ćirine pruge kako bismo skrenuli pažnju na ovaj dragulj i potencijal za razvoj turizma (https://www.mtb.ba/hutovo-blato-uskotracnom-prugom/). Bili su to tek počeci kada je malo ko prepoznavao ideju ali na našu radost, evo, jedanaest godina iza toga imamo priliku svjedočiti jednom sjajnom projektu pod nazivom „ĆIRO – Staza svjetske baštine“.
Podržan od Europske unije i Vlade SR Njemačke kroz EU4Business ovaj projekat promovira kulturalni turizam i turizam na otvorenom duž stare željezničke pruge koja povezuje Ravno, Čapljinu i Mostar. Cilj projekta je bio izvršiti utjecaj na povećanje broja posjetilaca i poboljšanje lokalne ekonomije kreiranjem i uvezivanjem sadržaja i ponude duž biciklističke staze. U tom smislu urađeni su određeni infrastrukturni radovi, nabavljena oprema i kroz niz radionica pružena je značajna podrška davaocima usluga turističkih proizvoda. Posebnu značajnu stavku u projektu je imala promocija i marketing, kako cijele Hercegovine tako i biciklističkih staza i davaoca usluga na projektnom području.
Hercegovina ima svoje komparative prednosti koje su posebno došle do izražaja u doba pandemije koronavirusa kada je turizam na svjetskom nivou doživljavao svoje najteže dane. Biseri Hercegovine su njene rijeke, Hutovo blato, nacionalni i kulturni spomenici ali posebno gostoprimljivi domaćini. Stoga i ne čudi da je biciklijada Ćirinom stazom okupila preko stotinu biciklista i da već postaje tradicionalni događaj. Učesnici su posjetili četiri destinacije od kojih su tri na UNESCO listi zaštićenih spomenika, te brojne druge prirodnje ljepote od kojih svakako treba izdvojiti spilju Vjetrenica.
Vrijedi istaknuti da je Ćirina staza jedan novi brand koji lagano raste i sve više je bike friendly objekata u Hercegovini što umnogome utiče na turističku ponudu. Hercegovina raspolaže sa oko 1200 km mapiranih biciklističkih staza i idealna je destinacija za cikloturizam. Cijeli projekat „ĆIRO – Staza svjetske baštine“ je trajao 23 mjeseca, a ukupna vrijednost projekta je bila preko 738.000 KM, od čega su Evropska unija i Vlada SR Njemačke kroz EU4Business projekat osigurale 590.000 KM bespovratnih sredstava.